Головна » Це важливо! » 29 травня всесвіт відзначив День раціонального харчування

29 травня всесвіт відзначив День раціонального харчування

Раціональне, здорове харчування допомагає уникнути проблем неповноцінного харчування у всіх його формах, а також запобігти неінфекційним захворюванням (НІЗ), включаючи діабет, хвороби серця, порушення мозкового кровообігу і рак.

ХХІ століття по праву вважається ерою неінфекційних захворювань. Це основна причина передчасної смертності та інвалідності в Європі та Україні. Домінують серцево-судинні захворювання і рак.

Згідно зі статистикою, Україна є лідером в Європі за рівнем смертності від серцево-судинних захворювань.

  • Щорічно в нашій країні від цих захворювань, в тому числі і від атеросклерозу, помирає близько 500 тисяч людей (це відповідає, наприклад, половині населення Дніпропетровська або цілому місту Миколаєву).
  • Якщо в 1900 році від атеросклерозу вмирав 1% населення, вже у 60-70-х роках – 40-50%. До 2020 року смертність може досягти 60%.
  • За статистикою ВООЗ, від хвороб серця і судин ми вмираємо не тільки в 2-4 рази частіше, ніж в країнах ЄС, а й раніше: 30-44-річні українські чоловіки вмирають в 6 разів частіше, ніж їх однолітки з країн ЄС.

Нездорове харчування і недостатня фізична активність – основні фактори ризику для здоров’я.

Практика здорового харчування починається на ранніх стадіях життя – грудне вигодовування сприяє здоровому росту, покращує розвиток і може забезпечити користь для здоров’я в довгостроковій перспективі – наприклад, знизити ризик появи зайвої ваги і ожиріння і розвитку НІЗ пізніше в житті.

Енергія, що надходить в організм (в калоріях), повинна бути врівноважена з витраченою енергією. Дані вказують на те, що сумарне споживання жирів не повинно забезпечувати понад 30% від усієї енергії, що надходить, з метою уникнення нездорового набору ваги і має супроводжуватися переходом з насичених жирів на ненасичені і усуненням з раціону промислових трансжирів.

Одним з проявів здорового харчування є обмеження надходження в організм вільних цукрів до менш ніж 10% від сумарної енергії, що надходить. Для отримання додаткового оздоровчого ефекту рекомендовано зменшити цей показник ще більше – до менш ніж 5% від сумарної енергії.

Обмеження вживання солі менш ніж 5 г в день сприяє запобіганню гіпертензії і знижує ризик хвороби серця та інсульту у дорослих.

Точний склад різноманітного, збалансованого і здорового раціону буде залежати від індивідуальних потреб (наприклад, від віку, статі, способу життя, ступеня фізичної активності), культурного контексту, наявних місцевих продуктів і звичаїв. Але основні принципи формування здорового раціону харчування залишаються однаковими.

   Здоровий раціон включає:

  • Фрукти, овочі, бобові (наприклад, сочевицю, квасолю), горіхи і цільні злаки (наприклад, неперероблену кукурудзу, просо, овес, пшеницю, нешліфований рис).
  • Щонайменше, 400 г (5 порцій) фруктів і овочів в день. Картопля, батат, касава і інші крохмалисті коренеплоди не належать ні до фруктів, ні до овочів.
  • Менше 10% сумарної енергії за рахунок вільних цукрів, що еквівалентно 50 г (або приблизно 12 чайних ложок без верху) для людини зі здоровою масою тіла, яка споживає приблизно 2000 калорій в день, але в ідеалі менше 5% сумарної енергії для отримання додаткового позитивного ефекту для здоров’я. Більшість вільних цукрів додаються в харчові продукти виробником, кухарем або споживачем і можуть також міститися у вигляді природного цукру в меді, сиропах, фруктових соках і фруктових концентратах.
  • Менше 30% сумарної енергії за рахунок жирів.
  • Ненасичені жири (наприклад, що містяться в рибі, авокадо, горіхах, соняшниковій олії,  оливковій олії) краще насичених жирів (наприклад, що містяться в жирному м’ясі, вершковому маслі, пальмовій і кокосовій олії, вершках, сирі, свинячому салі) . Промислові трансжири (що містяться в перероблених харчових продуктах, їжі швидкого приготування, закусочних харчових продуктах, смаженій їжі, заморожених піццах пирогах, печиві, маргаринах і бутербродних сумішах) не входять до складу здорового раціону.
  • Менше 5 г солі (що еквівалентно приблизно одній чайній ложці) в день і використання йодованої солі.

За матеріалами ДОЗ ОДА

http://dozoda.dp.ua/