Головна » Це важливо! » Потрібна донорська кров! 13 червня – візьміть участь у здачі крові, який пройде в Павлоградському РЦПМСД.

Потрібна донорська кров! 13 червня – візьміть участь у здачі крові, який пройде в Павлоградському РЦПМСД.

Павлоградський районний центр первинної медико-санітарної допомоги, 13 червня (вівторок) очікує населення для здачі донорської крові за грошову винагороду, Забір крові проведе Дніпропетровська обласна станція переливання крові. Звертатись за адресою, м. Павлоград, вул. Плеханова, з 9 -00 по 12-00.                      ___________________________________________________________________                                            

12 червня, розпочинається тижневик, присвячений до Всесвітнього дня Донора, який триватиме по 16 червня і пройде по всій Дніпропетровській області. Метою заходів є привернення населення до проблем нестачі донорської крові. Всім, хто вникав в проблему нестачі донорської крові,  відомі причини з яких важко залучати населення до донорства крові, основна, це – невігластво населення в  питаннях безпеки-небезпеки цієї процедури для власного здоров’я. Спробуємо розвінчати цій глузд.

Насправді, є деякі протипоказання для окремих  груп населення, про них трохи далі – вниз по тексту. Є абсолютні протипоказання та тимчасові. Але, і ці, нижче перераховані, не вичерпують увесь список, тому що, в більшості випадків – все вирішує лікар, він же і  дає допуск  після огляду, анкетування та здачі крові на вступний аналіз. Головне,  щоб не нашкодити власному здоров’ю, не можна приховувати від лікаря своїх хронічних болячок.  Для здорової  людини – ця  процедура тонізуюча, та приємна.

В Європі донорство, як і колись у СРСР, — почесна місія кожного здорового громадянина. Донорів стимулюють морально й матеріально. Там добре поставлена рекрутингова служба, діє соціальна реклама, яка, на жаль, відсутня в Україні. Зокрема в Німеччині та Франції донорство рекламується як показник доброго здоров’я людини. Серед додаткових заохочень під час прийому на роботу роботодавці зважають на донорство як на одну з переваг претендента на вакансію. Престижність здавання крові популяризують власним досвідом відомі актори, спортсмени, музиканти. Адже люди, яких цікавить грошова винагорода, належать переважно до малозабезпечених прошарків суспільства. Дехто з них є вірусоносіями або страждає від серйозної недуги, утім, бажаючи підзаробити, вони подеколи приносять підроблені довідки про стан здоров’я. Тож найбезпечніше мати справу з тими, кого спонукало стати донором насамперед бажання допомогти хворим.

Навряд чи багато людей знайомі з реальною ситуацією, що склалася в нашій країні з донорством крові.

Ось приблизна картина: за останні 15 років кількість донорів крові зменшилася вдвічі. На сьогоднішній день 95% усіх донорів складають донори-родичі і лише 5% – активні донори. При цьому сьогодні потреби клінічної медицини в препаратах крові в нашій країні задовольняють лише на 17-25% від нормативів Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я.

Це лише сухі цифри, а насправді, лише однієї здачі крові може бути достатньо для того, щоб врятувати 3 людських життя. Зараз в Україні на 1000 осіб припадає 12-14 донорів. Для порівняння: у країнах Європи – 25, у США і Канаді – 40-60. Коли у базі потенційних донорів буде 10% населення України, лише тоді проблема нестачі донорської крові стане міфом та пережитком минулих часів.

Згідно міжнародних стандартів  одночасний забір донорської крові  становить від 350 мл до 450 мл.

Після кроводачі здійснюється немов омолодження крові. Підвищується обмін речовин в органах і клітинах організму, що сприяє доброму самопочуттю донора.

Взяття крові у донора проводиться одноразовими системами та шприцами, що виключає можливість зараження СНІДом та іншими інфекціями.

При взятті крові для аналізу, шкіра пальця проколюється лише одноразовими скарифікаторами.

Кров донора обов’язково перевіряється на СНІД, сифіліс, гепатити та інші інфекції, що дає гарантію її нешкідливості для реципієнта.

 

Готуючись до здавання крові, необхідно знати декілька правил :

 

  1. Якщо ви вирішили здати кров, для початку переконайтеся, що ви підходите для цього. Донором крові чи плазми в нашій країні може стати кожний здоровий громадянин України у віці від 18 років, вагою не менше 50 кг.
  2. Існує цілий список захворювань, при яких кров здавати не можна.До них відносяться: хронічні захворювання печінки, захворювання нирок, грибкові ураження шкіри, бронхіальна астма, гіпертонія 2-3 ступеня та інші. Абсолютним протипоказанням до здачі крові є – вірусні гепатити, сифіліс, туберкульоз та інші інфекційні та неінфекційні захворювання.
  3. Крім того, якщо Ви перенесли ангіну, ГРВІ, грип, після одужання має минути більше місяця. Операція, видалення зуба, загострення алергічних захворювань, прийом антибіотиків, прибуття з-за кордону, народження дитини і навіть наявність татуювання – все це впливає на те, чи може людина в даний час здавати кров або необхідно почекати кілька місяців. Лікар допоможе вам розібратися в цих тонкощах.
  4. Інтервал між донорськими днями для чоловіків не менше 60 діб, для жінок – не менше 90.
  5. За 3 днів до здавання крові слід відмовитися від вживання таких продуктів, як: яйця, молоко і молочні продукти, сир, масло, горіхи, банани, солоні, гострі, смажені і копчені страви та спиртне. Оптимально вживати в цей період фрукти, крім бананів, овочі, хліб, крупи, рибу, соки, солодощі. За 1 добу до здачі крові збільшити споживання води на менш як до 2 літрів. Потрібно виключити з вживання прийом деяких ліків: аспірин, заспокійливе тощо.
  6. Напередодні, ввечері необхідно повечеряти, однак за 8-12 годин до здавання крові.
  7. У день здавання крові бажано, легко поснідати (гречана каша, чай, яблучко чи пісна булочка); не планувати, на цей день, серйозних справ, інтенсивну фізичну працю, прийом алкоголю.
  8. За 2 години до та 2 години після дачі крові курити небезпечно, як для себе, так і для того, кому потрапить ваша кров.
  9. Після здавання крові не виходьте відразу на вулицю, слід дати організму трохи відпочити. Посидьте спокійно деякий час. Не забудьте взяти довідку:людині, яка стала донором крові, належить два вихідних дня на роботі.

Павлоградський районний  ЦПМСД

 

За матеріалами Інтернет