Головна » Це важливо! » Профілактика Ботулізму

Профілактика Ботулізму

Відкрити взимку приготовані своїми руками делікатеси: баночку варення або маринованих огірочків, грибів – особливе задоволення.

У кожної господині будинку зберігаються закупорені банки овочів, фруктів, ягід, грибів власного приготування. Але при недотриманні правил приготування консервованих продуктів в банку може таїтися смертельна небезпека-ботулізм.

Ботулізм – це харчове отруєння, що виникає при вживанні в їжу продуктів, що містять отруту (токсин) бактерій.  Мікроби ботулізму широко поширені в природі і в навколишньому середовищі у вигляді форми – суперечка.  Спори тривалий час зберігаються у зовнішньому середовищі, стійкі до заморожування і висушування. Потрапляючи на фрукти і овочі, харчові продукти, корм для худоби чи у кишечник організму (наприклад, риб), спори проростають у вегетативну форму при відсутності кисню, і утворюють токсин.

Захворювання розвивається протягом декількох годин до 5 діб.

Кращою профілактикою ботулізму є вживання консервів тільки промислового приготування.

В домашніх умовах слід дотримуватися наступні правила:

– не купувати консерви домашнього приготування з рук, на стихійних ринках;

– овочі, фрукти, ягоди і гриби повинні бути добре відмиті від частинок землі;

– неприпустимо консервувати давно зняті, зіпсовані овочі, фрукти, ягоди і гриби;

– рибу після улову потрібно швидко випатрати, промити проточною водою і зберігати в умовах холоду;

– засолювання грибів не слід проводити в герметично закритих банках; кращий метод зберігання грибів – соління і сушка;

– перед вживанням консервованих продуктів їх краще прокип’ятити протягом 20-25 хвилин (за цей час розкладається токсин ботулізму);

– перед розкриттям банки з консервами потрібно оглядати – при розвитку в них збудника ботулізму відзначається здуття дна і кришки банок (бомбаж).

При цьому слід пам’ятати, що ботулинистический мікроб і токсин часто не змінюють зовнішній вигляд, запах і смак продукту, тому наявні домашні консерви за 6-12 годин до їжі необхідно прокип’ятити протягом 15-20 хвилин, швидко охолодити і реалізувати протягом 36 годин. Кип’ятіння, проварювання, прожарювання харчових продуктів і будь-яких консервів перед тим, як подавати на стіл – основна міра профілактики ботулізму, інших кишкових захворювань і харчових отруєнь.

Будьте обережні! Ботулізм – це небезпечно!

 

Заступник директора

КНП «Центра ПМСД»БСР ДО»                                         О.С.Крикун