Головна » Новини » Рекомендації щодо кодування діагнозів в МКХ-10, пов’язаних з COVID-19 інфекцією. Ситуаційні рекомендації щодо кодування в ІСРС-2.

Рекомендації щодо кодування діагнозів в МКХ-10, пов’язаних з COVID-19 інфекцією. Ситуаційні рекомендації щодо кодування в ІСРС-2.

Мета цього документа – надати офіційні рекомендації практикуючим лікарям з правил кодування діагнозів при клінічних випадках, у т.ч. летальних, пов’язаних із новим коронавірусом – COVID-19, який раніше називався 2019-nCoV.

У цьому документі надано коди, призначені для кодування клінічних випадків, пов’язаних з COVID-19. Для повного кодування цих клінічних випадків можуть знадобитись інші коди, не пов’язані з COVID-19.

 

Загальні правила:

  • Використання кодів МКХ при кодуванні пацієнтів з підозрою/підтвердженням COVID-19:

U07.1 “2019-nCoV гостра респіраторна хвороба” – використовується у якості супутнього діагнозу зі статусом “заключний” для підтверджених випадків.

U07.1 “2019-nCoV гостра респіраторна хвороба” – використовується у якості супутнього діагнозу зі статусом “попередній” для пацієнтів з підозрою.

 

Основні правила кодування відповідно до наказу МОЗ України від 28.03.2020 № 722 “Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу”:

 

Підозрілий випадок – пацієнт з гострим респіраторним захворюванням (раптовий початок, лихоманка та хоча б один з наступних симптомів: кашель або задишка), незалежно від необхідності госпіталізації, та який за 14 днів до появи симптомів відповідає принаймні одному з наступних епідеміологічних критеріїв: мав тісний контакт з підтвердженим або ймовірним випадком COVID19; відвідував або проживав у країні/регіоні із місцевою передачею вірусу в громаді відповідно до ситуаційних звітів ВООЗ.

Кодуємо, основний діагноз: Код ІСРС: А 77 – Вірусні захворювання інші

Супутній діагноз: Код МКХ: U 07.1 “2019-nCoV гостра респіраторна хвороба”, зі статусом “попередній”.

 

Підтверджений випадок – особа виключно з лабораторно підтвердженим захворюванням COVID-19, незалежно від клінічних ознак та симптомів.

Кодуємо основний діагноз: Код ІСРС: А 77 – Вірусні захворювання інші;

супутній діагноз: код МКХ: U 07.1 “2019-nCoV гостра респіраторна хвороба”, зі статусом “заключний”.

 

Близький контакт з ймовірним або підтвердженим випадком визначається як: особа, яка проживає в тому самому домогосподарстві (квартирі, будинку), що і особа із випадком COVID-19; особа, яка мала прямий фізичний контакт із хворим на COVID-19 (наприклад, через рукостискання); особа, яка мала незахищений прямий контакт із інфекційними виділеннями хворого на COVID-19 (наприклад, перебування в зоні пацієнта під час кашлю чи доторкування руками до використаних серветок); особа, яка контактувала із хворим на COVID-19 на відстані до двох метрів протягом 15 хвилин і більше; особа, яка перебувала у закритому середовищі (наприклад, аудиторія, кімната для засідань, зал очікування закладу охорони здоров’я) із хворим на COVID-19 протягом 15 хвилин і більше на відстані менше двох метрів; медичний працівник або інша особа, яка надає медичну допомогу або проводить догляд за хворим на COVID-19, або працівники лабораторій, які обробляють зразки, отримані від хворих на COVID-19 без відповідних ЗІЗ та інше.

Кодуємо  основний діагноз: код ІСРС: А 97 “Відсутність хвороби”;

супутній діагноз: код МКХ:  Z 20.8 – контакт з хворим або можливість зараження іншими інфекційними хворобами.

Помилки, які виявлені на основі аналізу моніторингу взаємодій за кодами, що відповідають коронавірусу COVID-19:

 

  1. У разі встановлення основного діагнозу: код ІСРС: А 77 – Вірусні захворювання інші та супутнього діагнозу: код МКХ: U07.1 “2019-nCoV гостра респіраторна хвороба” зі статусом «попередній» та за клініко-лабораторними показниками стан хворого коли визначений, як середній або важкий ступінь перебігу, згідно з наказом МОЗ України від 27.03.2020 № 722, потрібно в дії вказувати, що пацієнт потребує направлення на госпіталізацію.
  2. Якщо під час консультації симптомів розладу здоров’я у пацієнта не виявлено, то діагноз визначається як А97 «відсутня хвороба», відповідно ви не визначаєте важкість стану такого хворого як легкий, середній або тяжкий!

Нижче наведено приклади, як кодувати звернення пацієнтів відповідно до  ІСРС-2 та МКХ-10 на основі аналізу моніторингу взаємодій за кодами, що відповідають коронавірусу COVID-19:

Приклад  1:

Пацієнт повернувся з країни, де зафіксовані випадки коронавірусу, та  супроводжується такою симптоматикою, як лихоманка, кашель. Він телефонує сімейному лікарю. Сімейний лікар уважно збирає анамнез та рекомендує самоізоляцію.

Отже,  основний діагноз: Код ІСРС: А 77 – Вірусні захворювання інші

Супутній діагноз: Код МКХ: U07.1 “2019-nCoV гостра респіраторна хвороба”, зі статусом “попередній”.

Приклад 2:

Пацієнт відчув погіршення самопочуття, а саме підвищення температури тіла, кашель, без виділення мокроти, та у зв’язку з цим сам звернувся в приватну лабораторію, де зробили ПЛР аналіз на SARS-CoV-2, який виявився позитивним. У зв’язку з цим, пацієнт звернувся до сімейного лікаря, який надав йому консультацію та рекомендував амбулаторне лікування з самоізоляцією, у зв’язку з відсутністю показів до госпіталізації.

Отже, основний діагноз: Код ІСРС: А 77 – Вірусні захворювання інші;

супутній діагноз: код МКХ: U 07.1 “2019-nCoV гостра респіраторна хвороба”, зі статусом “заключний”.

 

Приклад 3:

Звертається пацієнт, який повернувся з однієї з країн, де виявили коронавірус/був в контакті з людиною, хворою на COVID-19, але симптомів немає. Сімейний лікар надає консультацію та вказує на подальші дії (самоізоляція та спостереження за загальним станом, в разі погіршення самопочуття сповістити або сімейного лікаря, або телефонувати на 103, коли виникне підвищена температура тіла, сухий кашель та утруднене дихання).

Отже, основний діагноз: код ІСРС: А 97 “Відсутність хвороби”;

супутній діагноз: код МКХ:   Z 20.8 – контакт з хворим або можливість зараження іншими інфекційними хворобами.

Приклад 4:

Пацієнт 50 років повернувся з країни, де зафіксовані випадки коронавірусу три дні тому. На наступний день підвищилась температура тіла до 38 С та з’явився сухий кашель, але пацієнт не звертався за медичною допомогою. Коли через 4 дні стан погіршився, зросла задишка та посилився сухий надсадний кашель, біль у грудях, хворий вирішив зателефонувати до свого сімейного лікаря. Сімейний лікар зібрав анамнез та надав рекомендацію викликати бригаду ЕМД. Бригада ЕМД госпіталізувала хворого.

Отже, основний діагноз: Код ІСРС: А 77 – Вірусні захворювання інші;

супутній діагноз: код МКХ: U 07.1 “2019-nCoV гостра респіраторна хвороба” – зі статусом “попередній”.