Головна » Це важливо! » Що треба знати про меланому

Що треба знати про меланому

Меланома – це агресивна пухлина, яка дає швидке метастазування в інші органи, що призводить до загибелі людини. Проте, сьогодні меланома – це не вирок. На ранніх стадіях вона піддається лікуванню в спеціалізованих лікувальних установах України.

Кожен має на своєму тілі родимку (невус), деякі з них з нами з початку нашого життя, а ще є ті котрі з’являються на тілі на протязі нашого життя. В більшості пігментні плями не несуть загрози для вашого здоров’я, але треба слідкувати за їхнім станом та ретельно обстежувати своє тіло та при будь якій підозрі на зміну цього невуса треба звернутись до дипломованого фахівця.

У світі та в Україні вже традиційно другого понеділка травня заведено вважати цей день як день діагностики та боротьби з Меланомою!

НА ЩО ТРЕБО ЗВЕРТАТИ УВАГУ?

По перше це – змінилась форма, розмір або колір родимки або з’явилась нова?

Вона стала болісна, з’явилось почервоніння, набряк чи поверхня стала лущитися, кровоточити чи з’явилось ущільнення?

Не губіть часу та звертайтесь до лікаря!

Звісно ж, не всі родимки перероджуються. Однак недбале ставлення і неуважність можуть спричинити захворювання.  Для того щоб знизити ризик переродження родимок, потрібно запам’ятати де кілька правил перебування на сонці:

  •  Не перебувайте на сонці з 10 до 16 години.  В цей час сонце в край активне, сонцезахисні креми захищають від засмаги та опіку, але ризик розвитку меланоми залишається не змінним.
  •  Уникайте прямого сонячного світла при наявності на тілі великої кількості родимок – це особливо не безпечно!
  •  Захищайте дітей до 3-річного віку від прямих сонячних променів! Навіть якщо дитина перебуває в тіні, кожні 2 години наносіть на шкіру сонцезахисний крем з фактором не менше 50.
  • Не заклеюйте родимки пластиром та іншими клейкими та подразнюючими засобами! Цим ви створюєте термічний ефект і може нашкодити родимці. У випадку якщо вона знаходиться в місці постійного травмування, тертя або здавлювання, потрібно звернутися до лікаря та проконсультуватись про доцільність її видалення.
  •  Регулярно перевіряйте себе!

Існують 2 основних правила, за якими можна запідозрити меланому при самообстеженні.

Перше правило абревіатура АКOРД

  1. А – асиметрія, якщо поділити родимку навпіл уявною лінією та вони відрізняються одна від одної.
  2. К – край. На околиці родимки нерівності або хвилястий чи навіть обірваний .
  3. О – окрас. Зміна забарвлення родимки як в темний так і світлі тони або навіть червоний.
  4. Р – розмір. Якщо родимка почала збільшуватись в розмірі, а саме більш ніж 6 мм.
  5. Д – динаміка. Спостереження – за певний час родимка почала змінюватись.

Друге правило гидкого каченяти всі родимки на нашому тілі типові, але поява родимки, яка чимось відрізняється від інших, може свідчити про небезпеку.

Та слід пам’ятати, що одна окремо взята ознака не свідчить про те, що у Вас меланома шкіри, але це та сама підозра за виявленням якої Вам необхідно звернутись до лікаря, який оцінить клінічну картину в цілому, зробить дерматоскопію та за необхідності запропонує подальше обстеження і лікування.

 Первинне самообстеження – відповідальність кожної людини перед собою за своє здоров’я, адже до лікаря необхідно звертатися за умови появи первинних ознак !

Лікар ЗПСМ       Чайка Т.В.