Головна » Всесвітні дні » 29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом

29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом

29 жовтня у всьому світі відзначається – Всесвітній день боротьби з інсультом. Інсульт займає  друге місце серед причин смерті. Щороку в Україні виникає до 150 тисяч інсультів.

Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, коли потік крові до мозку перекривається і мало надходить кисню. Починають відмирати нервові клітини.

Існує 2 види інсульту: ішемічний та геморагічний. Ішемічні інсульти схильні до рецидивів.

Причини інсульту це і неправильне харчування, стреси, захворювання серцево-судинної системи, цукровий діабет, деменція, шкідливі звички, недостатня рухова активність тощо. Є додаткові фактори, це – вік 55 років і старше та спадковість ( якщо трапляється захворювання у близьких родичів). Проте можуть  траплятись випадки у дітей та новонароджених.

Таке захворювання може призвести до тривалої  або довічної інвалідності. Головне вчасно розпізнати симптоми інсульту та якомога швидше звернутися за лікарською допомогою.

До ознак інсульту відносять: проблема з мовленням, втрата свідомості, оніміння або параліч обличчя, руки або ноги з одного боку, головний біль, порушення ходи, запаморочення та порушення зору.

Якщо ці ознаки, ви побачили, викликайте негайно  швидку допомогу за номером 103. Якщо вчасно викликати швидку допомогу, то можна уникнути інвалідності.

На жаль, це захворювання зустрічається і в молодому віці. Вік складає від 18 до 40 років. Пов’язана причина зі стресами, значними фізичними навантаженнями та аневризмами судин.

Золотий стандарт лікування інсультів це – тромболітична терапія.

Основні етапи лікування інсульту: розпізнавання інсульту, екстренна медична допомога, правильне лікування (тромболітична терапія), людину мають виписати, призначивши ліки, які протидіють виникненню повторного інсульту і продовжити реабілітацію, якщо це необхідно.

Профілактика інсульту: заборона шкідливих звичок, здорове харчування, здоровий сон, контроль артеріального тиску, дозовані фізичні навантаження, уникати стресів та своєчасне виявлення хвороб, які призводять до виникнення інсульту.

Зараз в Україні працює програма медичних гарантій щодо лікування інсульту, схвалена МОЗ України. Послуги є повністю безкоштовними для пацієнтів. В Україні також створена пацієнтська організація – «Українці проти інсульту».

Тож головне місце  посідає профілактика цього захворювання.

Бережіть себе та будьте здоровими!

Лікар ЗПСМ Богуславської амбулаторії ЗПСМ Притула В.Ю.