Головна » Всесвітні дні » День донора

День донора

У всьому світі відзначають день донора. Був впроваджений в травні 2005 року на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я в Женеві. Гасло Всесвітньої організації здоров’я – «Безпечна кров для всіх».

Повернемось з вами в історію. Австрійський лікар та імунолог Карл Ландштейнер відкрив групи крові в 1900 році. Коли він працював асистентом Віденського інституту патології, він взяв кров в себе та своїх співробітників, відокремив сироватку від центрифуги та змішав окремі зразки еритроцитів з сироваткою власної крові та інших осіб. І виявив, що склад білків на поверхні еритроцитів у різних людей різний. За допомогою цього аналізу виділив різні групи в людей. В одних білки певні відсутні ( група крові 0), у деяких білок одного типу ( група крові А) та у третіх-білок іншого типу (група крові В). Згодом його учні відкрили 4 групу крові АВ. В цієї групи обидва білки типу третьої та другої групи.

Деякі групи крові є дуже різними. Перша група крові найбільш поширена та складає 45% населення. Друга група крові поширена серед європейців та складає 35% населення. Третя група зустрічається у 13%, а четверта у 7%.

Здача власної крові – це дуже благородна справа. Завдяки здачі донорської крові, рятується дуже багато життів. Це також профілактика різноманітних захворювань. Донор має багато переваг. Може безкоштовно здавати аналізи на гемоглобін, ВІЛ, гепатити В та С та сифіліс. В донорів найменший ризик захворювань серцево-судинної системи, онкозахворювань та проявів запалення.

Кров містить  чотири компоненти. Це-еритроцити, тромбоцити, плазма та кріопреципітат. Одна доза донорської крові може врятувати три життя. Крові можна перелити за один раз до 470 мл.

Найпоширенішим захворюванням з порушенням згортання крові є гемофілія. Це захворювання спадкове. Воно викликає  недостатність в крові необхідного білка. Зумовлює крововиливи в м’язи,  суглоби та внутрішні органи. Лікують це захворювання вливанням концентратів факторів згортання, які виготовляють з донорської крові.

Донорами можуть бути особи у віці 18 до 60 років, але повністю здорові. Маса тіла не менше 50 кг. Щоб стати донором необхідно пройти відповідне медичне обстеження й не мати протипоказань.

До здачі треба: відмовитись від препаратів, не вживати алкоголь та не курити, обмежити вживання жирної, смаженої та молочної їжі та якщо самопочуття погане, краще не здавати кров.

Після здачі крові треба відпочити 10 хвилин, не вживати алкогольні напої через 8 годин, часто та регулярно харчуватись та вживати багато рідини протягом 2 діб, уникати інтенсивних фізичних навантажень.

Тож не будьмо байдужими до людських життів. Низький уклін тим, хто рятує людські життя, віддаючи на переливання свою кров.

Лікар ЗПСМ Богуславської амбулаторії ЗПСМ Притула В.Ю.