Головна » Всесвітні дні » ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ

ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ

Найкраще, що кожна мама може зробити для здоров’я своєї дитини – це годувати його своїм молоком.

Материнське молоко – єдиний продукт харчування немовляти, який забезпечує гармонійний розвиток, сприяє зміцненню імунітету, захищає від різних інфекцій. Воно містить всі необхідні поживні речовини, сприяє правильному зросту та розвитку дитини.

Після народження, в пологовий залі, відбувається перше прикладання малюка до грудей. Здоровий новонароджений малюк уже через 20 – 60 хвилин самостійно здатний знайти та захопити сосок молочної залози без допомоги. Так відбувається раннє прикладання дитини до грудей. Грудне вигодовування, яке почалося в пологовому залі повинно продовжуватися до досягнення 1 року дитини, а то і довше.

В домашніх умовах, мама годує свою дитину за вимогою, дотримуючись правил вільного вигодовування. Немовля само визначає кількість та тривалість годування. Частота прикладання дитини до грудей може досягти 10 – 12 раз на добу. З часом, коли лактація збільшується, частота прикладання до грудей зменшується до 7 – 9 раз. Особливо важливі, для підтримки лактації – нічні прикладання. При правильній техніці годування тривалість годування не перевищує 15 – 20 хвилин, але воно не повинне обмежуватися. Дитина повинна ефективно смоктати, ознаками цього є – повільне, глибоке смоктання, з невеликими перервами, з ковтанням молока. Щоб годування було приємним та легким, мамі потрібно зайняти зручне положення (лежачи або сидячи з опорою для спини). Мама повинна бути розслабленою, добре бачити обличчя свого малюка дитини. Дитина також вивчає мамине обличчя, торкається ручками грудей, проявляє свої емоції. При годуванні потрібно дотримуватися основних правил:

  • голова і тулуб немовляти повинні знаходитися на одній лінії;
  • обличчя дитини повинно бути повернутим до маминої груді, носик малюка знаходитися навпроти соска;
  • тіло дитини близько пригорнуте до маминого тіла (живіт до живота);
  • мама повинна підтримувати усе тіло малюка знизу, а не тільки голову та плечі;
  • своїм підборіддям дитина торкається маминої груді;
  • ротик маленького широко розкритий, нижня губка дитини вивернута, більшу частину ареоли не видно (її захватила ротиком дитя);
  • при годуванні грудьми мама не відчуває болі, чути як немовля ковтає молоко;

Після активного смоктання груді й спорожнення потрібно запропонувати маляті іншу грудь. Наступне годування треба починати вже з цієї груді. Але треба зауважити, що дитина повинна отримати так зване «заднє» молоко, найбільш цінне енергетичне по своєму складу. Тому не можна швидко міняти груди під час годування. Малюк віком до 6–ти місяців повинен отримувати тільки грудне молоко.

Ознаками успішного грудного вигодовування є добра прибавка у масі новонародженого за місяць (за перший місяць більше 600 грам), достатнє сечовиділення (більше 8 раз на добу).

В період вигодовування грудьми у мами можливе виникнення лактаційних кризів. Це тимчасове зменшення кількості молока, яке може продовжуватися 3-4 дні. Такі кризи мають зворотній характер. В цей період не треба панікувати, а частіше прикладати дитину до грудей, вживати напої, чаї для підвищення лактації, достатньо відпочивати, обов’язково годувати дитину груддю в нічні часи. Не давати малюку ніякі штучні соски. Якщо немовля потрібно догодовувати, використовують чашку, ложку а не пляшку з соскою. В такому випадку дитина не відмовиться від грудей, а криз мине і лактація наладиться.

Годувати крихітку груддю бажано до 1 року, а якщо є можливість то і старше року.

 

Лікар ЗПСМ Межиріцької АЗПСМ                                                            Колодуб Н.В.