Головна » інформація » ДИФТЕРІЯ. ЯК ЗАХИСТИТИСЬ?

ДИФТЕРІЯ. ЯК ЗАХИСТИТИСЬ?

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів. Симптоми хвороби схожі на ангіну – біль у горлі, висока температура, ускладнене дихання і ковтання, збільшення шийних лімфовузлів та осиплість голосу. Втім, особливістю дифтерії є щільний наліт на мигдалинах, аж до утворення плівок, та набряк у горлі, що блокує дихання. Хвороба може також вражати нервову систему, нирки, легені та серце.

Дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом або через предмети побуту. Інкубаційний період триває 3–10 днів. Хвороба підступна тим, що людина може не мати симптомів, але вже заражати інших.

Востаннє епідемія дифтерії в Україні була в 90-х роках минулого століття. Через низький рівень щеплення у дітей та дорослих захворіли близько 20 тисяч людей, майже 700 з них померли. Завдяки вакцинації хворобу вдалося приборкати.

Пацієнтам із дифтерією проводять антибактеріальну терапію та обов’язково вводять сироватку, інакше – близько половини хворих ризикують померти. Але навіть із використанням протидифтерійної сироватки 50 випадків із 1000 завершуються смертю. Такі дані наводить Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ).

Єдиним дієвим засобом захисту від дифтерії є вакцинація дітей та ревакцинація дорослих. На жаль, в Україні рівень вакцинації від дифтерії є недостатнім.

Відповідно до календаря профілактичних щеплень, дітям вводять комплексну вакцину проти дифтерії, кашлюку, правця (АКДП) у 2, 4 та 6 місяців. Наступне щеплення роблять у 18 місяців, потім – у 6 років, застосовуючи анатоксин дифтерійно-правцевий (АДП).

У 16 років дітей вакцинують повторно, але препаратом зі зменшеним вмістом антигену – АДП-М. Дорослі повинні проводити ревакцинацію кожні 10 років. Таким чином, планові щеплення повинні бути у 26, потім 36 років і так далі.

Протипоказань до щеплень майже немає. Вакцинуватись можна під час легкої застуди, вагітним і жінкам, які годують грудьми. Щеплення не варто робити під час хвороби, яка супроводжується температурою, вищою за 38,5°С. Також протипоказане щеплення за умови наявності алергії на вакцину чи її компоненти (желатин, неоміцин, курячий білок тощо). Крім того, не радять вакцинувати людей після хіміотерапії, тих, хто вживає стероїдні гормони, та хворих на СНІД.

Вакцинація за декілька років не гарантує 100% захисту від дифтерії, але не дає хворобі розвинутись у разі інфікування. Щеплення можна зробити безкоштовно, звернувшись до сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Всі, хто бажає, можуть перевірити свій календар щеплень, і за потреби вакцинуватись.

 

Лікар-терапевт   Копачовець В. М.