Поліомієліт – це дуже небезпечна вірусна хвороба вражаюча нервову систему. Вірус шляхом фекально-орального контакту потрапляє до шлунково-кишкового тракту людини та проявляє себе симптомами лихоманкою, нудотою та блюванням, швидкою втомою, головним болем, ригідність м’язів шиї та біллю в кінцівках.
Розповсюдником інфекції є хвора людина або носій. Зазвичай інкубаційний період від 5 до 12 діб. На протязі інкубаційного періоду та хвороби вірус продовжує розповсюдження та вражає людину.
Вірус стійкий в зовнішньому середовище при температурі від 0°С – 55 °С.
Найбільша активність віруса проявляється в літній та осінній період. Найбільш вразливі не вакциновані діти до 5 років. Захворіти можуть і дорослі серед яких частіше проявляються тяжкі форми.
Виділяють дві форми захворювання: паралитичку й непаралитичну.
В свою чергу паралітична форма має декілька стадій:
Препаралітична стадія триває 3 – 5 днів своїми симптомами схожа на респіраторне захворювання та це оманлива стадія.
Паралітична стадія триває від декількох днів до 2 тижнів. Проявляється м’язовим паралічем кінцівок, частіше нижніх та ураження м’язів тулуба. Шиї і появою болю.
Відбудовний період триває від декількох місяців до 3років.
Стадія залишкових явищ (інвалідизація людини )
Непаралітична (стерта) форма поліомієліту протікає з появою нетривалої лихоманки, кашель, біль у горлі, нежить і диспепсичних явищ таких як нудота, блювота, діарея. Ці симптоми звичайно зникають протягом декількох днів.
Специфічного лікування поліомієліту не існує!
Профілактика поліомієліту
Щеплення це єдиний захист від поліомієліту. В Україні календарем імунізації щеплення від поліомієліту вводиться дітям віком 2, 4, 6 місяців. 18 місяців проводиться перша ревакцинація, другу і третю ревакцинацію проводять в 6 та 14 років.
У наш час багато батьків відмовляються від вакцинації, таким чином залишають свою дитину без захисту від одної з найнебезпечніших хвороб.
Лікар ЗПСМ Чайка Т.В.