Головна » Всесвітні дні » 4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку

4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку

Всесвітній день боротьби проти раку відзначається щорічно 4 лютого за ініціативи Міжнародного союзу по боротьбі з онкологічними захворюваннями. Його мета – підвищити обізнаність про рак як про один із найстрашніших захворювань сучасної цивілізації, привернути увагу суспільства до важливості запобігання, виявлення і лікування цього захворювання.

Рак – це загальне позначення більш ніж 100 хвороб, які можуть вражати будь-яку частину організму. Одним з характерних ознак раку є швидке утворення аномальних клітин, що проростають за межі своїх звичайних кордонів.

До 40% випадків захворювання раком можна запобігти, уникаючи контакту з такими відомими канцерогенами, як тютюновий дим. При багатьох видах раку існує високий шанс лікування в разі їх раннього виявлення та належного лікування.

Рак є загальним терміном для великої групи хвороб, які можуть вражати будь-яку частину тіла. Характерною ознакою раку є швидке утворення аномальних клітин, які розростаються за межі своїх звичайних кордонів і здатних проникати в сміжні частини тіла і поширюватися в інші органи, цей процес називається метастазуванням. Метастази є однією з основних причин смерті від раку. В результаті перетворення нормальних клітин в пухлинні в ході багатоетапного процесу передракова поразка переходить в злоякісну пухлину. Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії між генетичними факторами людини і трьома категоріями зовнішніх факторів: фізичні канцерогени (ультрафіолетове і іонізуюче випромінювання), хімічні канцерогени (азбест, компоненти тютюнового диму, афлатоксини – забруднювачі харчових продуктів і миш’як – забруднювач питної води), біологічні канцерогени ( інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами).

Зниження смертності від онкологічних захворювань – одна з пріоритетних державних завдань. Для досягнення цієї мети здійснюється комплекс заходів, спрямованих на попередження розвитку онкологічних захворювань, проведення скринінгів, підвищення онконастороженості лікарів і пацієнтів, вдосконалення кадрового та лікарського забезпечення онкологічної служби, розвиток інфраструктури профільних лікувальних установ і контролю якості надання медичної допомоги шляхом створення мережі онко-центрів.

Лікар-стоматолог Троїцької АЗПСМ  Тарасенко М.Є