Вродженою вадою серця – називають дефект в структурі серця та крупних судинах які присутні при народжені.
З вродженою вадою серця зустрічаються близько 1 процента новонароджених, і зумовлені як правило генетичними і навколишніми факторами.
Всі вроджені види серця умовно діляться на дві групи – так звані білі і сині.
При «білих» пороках артеріальна і венозна кров не змішуються , а при “синіх” – змішуються.
Одні пороки серця дають про себе знати ще в утробі матері, другі проявляють себе на ранніх стадіях життя, а треті можуть себе вже проявити в дорослому віці.
Для виявлення вад серця медицина використовує багато різних методів :
- ЕКГ;
- рентгенографія серця;
- ЕХО –КГ та інші.
Вади серця бувають вродженими і набутими.
Набуті вади серця найчастіше є наслідком перенесених захворювань:
- ревматизму;
- інфекційного ендокардиту;
- атеросклерозу;
- ішемічної хвороби серця;
- шкідливих звичок.
Поки перенапруження помірні, а організм молодий, йому вдається справлятися з перенавантаженнями. Найчастіше на цій стадії хворобу можливо виявити при профілактичних оглядах, або зверненнях хворого до лікаря з інших причин.
Протезування клапанів – «золотий стандарт» лікування.
Хворих з вадами серця необхідно взяти на диспансерний облік, і рекомендувати вести здоровий спосіб життя. Це дозволить запобігти прогресуванню хвороби.
Але рано чи пізно серцевий м’яз слабшає і настає стадія – субкомпенсації. Пацієнтів відразу направляють на консультацію до кардіохірурга.
Лікування таких пацієнтів – хірургічне втручання, а саме протезування клапанів. Якщо своєчасно цього не буде виконано, то через деякий час наступить стадія – декомпенсації.
На цій стадії захворювання проводиться тільки симптоматичне лікування.
Якщо вада серця виявлена на ранній стадії, є можливість його радикально вилікувати.
День поінформованості про вади серця був затверджений Канадською благодійною організацією , яка надає допомогу сім’ям дітей з вродженими і набутими вадами серця.
Основною задачею в цей день – розповсюдження інформації про вроджені вади серця і збір коштів для обстеження осіб з даною патологією, при необхідності надати можливості оперативного втручання.
Отже, запорукою продовження життя при вадах серця є своєчасне проходження профілактичних оглядів, та звернення пацієнта до лікаря на ранніх стадіях захворювання.
Медична сестра стоматологічного кабінету Троїцької АЗПСМ Марченко