Головна » інформація » Всесвітній день без тютюну

Всесвітній день без тютюну

Щорічно 31 травня Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) та її партнери відзначають Всесвітній день без тютюну (ВДБТ), привертаючи увагу суспільства до ризиків для здоров’я, пов’язаних з вживанням тютюну, і закликаючи проводити ефективну політику щодо зменшення масштабів споживання тютюну.

Тема Всесвітнього дня без тютюну 2019 р .: “Тютюн і здоров’я легень». Кампанія покликана підвищити обізнаність про:

 • згубні наслідки вживання тютюну для легень людини, від раку до хронічних респіраторних захворювань;
 • найважливішу роль легких для здоров’я і благополуччя кожної людини.

Всесвітній день відмови від тютюну бере початок в Сполучених Штатах Америки. Фахівці з онкології цієї країни ініціювали в 1977 році прототип сучасного події. Вони запропонували всім любителям диму відмовитися на добу від згубної пристрасті. Ідея лікарів отримала широку підтримку. Її стали популяризувати в засобах масової інформації. Досягнення медиків вирішили поширити по всіх континентах. ВООЗ в 1988 році прийняла рішення встановити 31-го травня Всесвітній день без тютюну. Рекомендації авторитетної установи Організації Об’єднаних Націй стали виконуватися всіма країнами-членами.

Традиція передбачає проведення просвітницьких акцій: публічних лекцій, трансляцію програм на телебаченні і радіостанціях. Головним посилом, що супроводжує подія, є відмова від куріння. Для цього необхідно утриматися від сигарет на якийсь час.

На Заході знімаються ролики, в яких відомі діячі культури, мистецтва, зірки шоу-бізнесу діляться власним досвідом протистояння звичкою. Звучать заклики наслідувати їхній приклад. У багатолюдних місцях великих міст роздаються листівки, брошури, що пояснюють згубний вплив диму.

Просвітницька робота ведеться по відношенню до всіх верств населення. Публікуються дані досліджень, які свідчать про колосальний і незворотнім збиток для здоров’я людини. Він стосується функціонування всіх органів, в першу чергу дихальної та серцево-судинної системи.

Більше 50 років тому стало відомо, що в листі всіх сортів тютюну містяться радіоактивні ізотопи. Інформація довгий час ховалася. Таким чином, курець одержує не тільки великі дози речовин, що містяться в продуктах горіння, а й значне опромінення. Воно є ще одним канцерогенним фактором.

Особливу увагу у Всесвітній день без тютюну 2019 р буде приділено різноманіттю негативних наслідків впливу тютюну для здоров’я людини в усьому світі.

До них відносяться:

 • рак легень;
 • хронічні респіраторні захворювання;
 • наслідки на різних етапах життя;
 • туберкульоз;
 • забруднення повітря;

Кампанія з нагоди Всесвітнього дня без тютюну 2019 р покликана підвищити обізнаність в наступних питаннях:

 • ризики, пов’язані з курінням тютюну і впливом вторинного тютюнового диму;
 • інформація про конкретні небезпеки тютюнопаління для здоров’я легень;
 • глобальні масштаби смертності та захворюваності від хвороби легень, викликаних тютюном, включаючи хронічні респіраторні захворювання та рак легень;
 • нові фактичні дані про зв’язок між курінням тютюну і смертністю від туберкульозу;
 • наслідки впливу вторинного диму для здоров’я легень людей різного віку;
 • важлива роль здоров’я легень для досягнення загального здоров’я і благополуччя;
 • можливі дії і міри, які можуть бути прийняті ключовими сторонами, включно з громадськість і державні органи, для зменшення пов’язаних з тютюном ризиків для здоров’я легень.

Всесвітній день без тютюну традиційно супроводжується конференціями, семінарами, акціями, волонтерськими рухами та ін. Беруть участь в них представники медицини, громадських, урядових організацій благодійних фондів, установи освіти, молодь, усі небайдужі до проблеми представники громадськості.