Головна » інформація » 1 СІЧНЯ 2022 РОКУ В СВІТІ ПОЧАЛА ДІЯТИ ОДИНАДЦЯТА РЕДАКЦІЯ МІЖНАРОДНОЇ КЛАСИФІКАЦІЇ ХВОРОБ

1 СІЧНЯ 2022 РОКУ В СВІТІ ПОЧАЛА ДІЯТИ ОДИНАДЦЯТА РЕДАКЦІЯ МІЖНАРОДНОЇ КЛАСИФІКАЦІЇ ХВОРОБ

Зміни у новому виданні Міжнародної класифікації хвороб (МКХ-11)
Професійне вигорання – явище, а не хвороба: Що насправді затвердили в МКХ-11
Синдром вигорання входить до 11-го видання Міжнародної класифікації хвороб (МКХ) як явище, що виникло внаслідок хронічного стресу на роботі. Це не медичний стан чи діагноз, і це явище вже описували в МКХ-10. Основні зміни МКХ-11 стосуються ігрової залежності, інсульту, сексуального здоров’я і ПТСР.
20 травня 2019 р. у Женеві Всесвітня організація охорони здоров’я представила нове видання Міжнародної класифікації хвороб – МКХ-11 – на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я. Це найбільш повний та систематизований перелік відомих та визнаних доказовою медициною хвороб та станів. Ним користуються медики, страхові компанії та застосовують в системі охорони здоров’я для прийняття рішень по всьому світу.
МКХ-11 набере чинності після погодження з усіма країнами ВООЗ.
ЯКІ ЗМІНИ ВНЕСЛИ ДО ВИДАННЯ МКХ-11
У новому виданні Міжнародної класифікації хвороб вперше ігрова залежність класифікується як психічний розлад. Такий розлад характеризують як поведінкову залежність від азартних ігор – онлайн і оффлайн. Діагностувати його зможуть, якщо буде виявлено порушення в особистій, сімейній, соціальній поведінці, що спостерігається щонайменше 12 місяців.
Змінились підходи ло класифікації інсульту: тепер це захворювання мозку, а не системи кровообігу.
У МКХ-11 цілий розділ присвячений сексуальному здоров’ю. Це також нововведення МКХ-11.
Крім того, в МКХ-11:
  • уточнені специфічні симптоми для діагностування посттравматичного стресового розладу та додано комплексний посттравматичний стресовий розлад;
  • алегрії – захворювання імунної системи: таке групування покращить розуміння реакцій людини;
  • альтернативна медицина в одному розділі – легше обчислювати статистичні дані щодо хвороб та станів, поняття про які виникли ще в стародавній китайській медицині та сьогодні широко використовуються в Китаї, Японії, Кореї та інших країнах світу;
  • спеціальні коди щодо антибіотикорезистентності, це допоможе більш точно вимірювати ефективність ліків по всьому світу.
Докладніше: https://icd.who.int/en/
А от щодо вигорання фактично нічого не змінилось – явище описане в тому ж розділі, але більш широко.
ДОКЛАДНО ПРО ПРОФЕСІЙНЕ ВИГОРАННЯ В МКХ-11
Про професійне вигорання йдеться в розділі «Фактори, що впливають на стан здоров’я або контакт зі службами системи охорони здоров’я». У цьому розділі описані причини звернень пацієнтів за медичною допомогою. Ці причини не класифікуються як хвороби або стан здоров’я.
Згідно з МКХ-11, вигорання – це синдром, що виникає внаслідок хронічного стресу на робочому місці. Тобто хронічний стрес на роботі може призвести до вигорання.
Основні ознаки професійного вигорання:
  • втрачається енергійність, з’являється відчуття виснаження;
  • підвищується психологічне дистанціювання від роботи, негативні і песимістичні думки про роботу;
  • знижується професійна ефективність.
Синдром вигорання використовується у професійному контексті і не повинно застосовуватися для опису досвіду в інших сферах життя.
ВООЗ наголошує, що синдром вигорання на роботі – не нововведення МКХ-11. Це визначення також було у попередньому виданні – МКХ-10.